Dolny Śląsk i Opolszczyzna
Praktycznie cała południowa granica Polski, jest granicą górską. Na zachodzie największą atrakcją są Karkonosze z najwyższą górą Śnieżką. Nieco dalej na wschód znajdują się wyjątkowe Góry Stołowe, gdzie w wyniku erozji powstały niesamowite formacje skalne. W okolicach Nysy znajdują się mało znane, lecz także warte odwiedzenia góry opawskie, oferujące wiele atrakcji zwłaszcza po stronie czeskiej, a w pobliżu Opola osamotniona Góra św. Anny z zabytkowym klasztorem. 30 km na południe od Wrocławia znajdziemy Ślężę na szczycie której zainstalowany jest potężny nadajnik telewizyjny.
Śląsk i Małopolska
Południowa część województwa śląskiego to pasmo Beskidów, gdzie można spotkać wiele wyjątkowych miejsc takich jak jezioro Żywieckie lub Barania Góra gdzie swoje źródło ma najdłuższa polska rzeka. Najwyższe polskie góry, czyli Tatry to obowiązkowe punkt na polskiej mapie miejsc wartych odwiedzenia, podobnie jak zlokalizowane nieco na wschód Pieniny. W przypadku tych ostatnich koniecznie trzeba spróbować spływu tratwami po Dunajcu , a także odwiedzić zamek w Niedzicy położony nad pięknym jeziorem Czorsztyńskim
Podkarpacie
Może nie aż tak popularne, jednak nie mniej piękne od innych pasm górskich Bieszczady stanowią niewątpliwie jedną z największych atrakcji południowo-wschodniej Polski. Warto odwiedzić Solinę i zaporę na zbiorniku retencyjnym o tej samej nazwie, a także małe miejscowości zlokalizowane w górach.
Województwo Świętokrzyskie
Nieco bardziej na północ w okolicach Kielc znajduje się pasmo Gór Świętokrzyskich, które również może stanowić ciekawą alternatywę na weekendowy wyjazd. Warto odwiedzić Jaskinię Raj, jedną z najpiękniejszych w naszym kraju.